,

BCAA CORE 8:1:1 350g – FA Nutrition

БЦАА 8:1:1

Бета-аланин + цитрулин малат + таурин

BCAA – леуцин, изолеуцин и валин – се три основни амино киселини (кои телото не може само да ги синтетизира) со разгранети странични синџири. Трите ја сочинуваат  речиси 40% од сувата мускулна маса, па затоа се важен дел од тоа ткиво. Дополнително на леуцин, изолеуцин и валин обично се препорачува во однос 2: 1: 1, бидејќи во овој однос тие амино киселини се појавуваат во мускулите.

Порции во пакувањето     40

Активни состојки во                           9г (% НРВ)

Л-леуцин                                               4000мг

Л-исолеуцин                                          500мг

Л-валин                                                  500мг

Цитрулин малат                                    1000мг

Бета-аланин                                          1000мг

Таурин                                                    1000мг

Витамин Б6                                           1мг(71)

 

НРВ-нутритивна референтна вредност

 

Залиха:

Само 2 има на залиха!

1.550 ден

Само 2 има на залиха!

Аминокиселините и BCAA се “анаболни блокови”, кои се потребни за градење силни и цврсти како карпа мускули. Потрошувачката на аминокиселините, спротивно на покомплексните протеински додатоци, не бараат варење. По консумирање, амино киселините можат да се апсорбираат од тенкото црево во крвотокот и понатаму во работни мускулни клетки, со што се намалува времето на апсорпција и има помали трошоци за енергија од телото кое веќе е оптоварено со тренингот. Главната цел на конзумирање протеини и амино киселини е да ги користат во анаболни процеси: синтетизирање на нови мускулни протеини и поправка на оштетени за време на интензивниот тренингот. За време на периоди на зголемена активност, кога телото е лишено од сите други извори на енергија, протеинот може да се користи како “гориво”, што доведува до несакан катаболизам и распаѓање на мускулите. Конзумирањето на BCAA пред тренингот го штити мускулниот протеин од дефект, бидејќи тоа се амино киселини со разгранет ланец кои се претвораат во гликоза и може да се користат како алтернативен извор на енергија. Високото ниво на BCAA за време на тренингот може да го намали производството на серотонин во мозокот, што доведува до одложување и намалување на замор.

BCAA од “FA CORE” е производ кој ги содржи трите форми од секоја БЦАА: слободните форми, алфакетагулат, бета аланин, витамин Б6 и ќе БИДЕ НАЈДОБРИОТ ЗАШТИТНИК НА ВАШЕТО ТЕЛО!

БЦАА. Додаток во исхраната. Со засладувачи. Производ кој ве снабдува со амино киселини со разгранети синџири (БЦАА) со размер 8:1:1, бета-аланин, таурин и цитрулин малат.

Препорачлива употреба:

Во денови кога тренирате:

Тренинг за сила: 1 доза наутро и после тренинг

Тренинг за издржливост: ½ доза наутро и после тренинг

Во денови кога одмарате:

Тренинг за сила: 1 доза наутро и помеѓу оброци

Тренинг за издржливост: ½ доза наутро и помеѓу оброци

Порција                             9г

Нето тежина           350г

Состав: Л-леуцин, цитрулин малат, бета-аланин, таурин, Л-исолеуцин, Л-валин, регулатор на киселост (лимонска киселина), ароми 2,3,4,5,6,7,9,10, ароми1,11, концентрат од црвена репка 3,4,5,6,9,10, агенс против стврднување (силикон диоксид, калциум фосфат), ароми 8, боја (Е150ц 11), засладувачи (сукралоза, ацесулфам К), витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид), боја (Е160а 1,2,8,9, Е163 6, (Е133, Е102)7), Е102-може да има негативен ефект врз активноста и вниманието кај децата.

Начин на употреба: Измешајте две дози (9г) прашок во 250мл вода. Испијте ½ порција наутро и ½ веднаш после тренинг

Предупредување: Не го користете производот доколку сте алергични на некоја од компонентите. Додатоците во исхраната не треба да бидат замена за разновидна и балансирана исхрана. Не ја прекорачувајте препорачаната дневна доза. Не го користете доколку сте трудни или доите. Држете го надвор од дофат на деца.

Вкусови: Лимон1, портокал2, егзотична малина3, јагода-кактус4, брусница-јаболка5, црна рибизла-грејпфрут6, киви-ананас7, тропско овошје8, гуава-крушка9, ледена цреша10, кола11.