Cocoa Nibs Organic 250 g

620 ден

Cocoa Nibs, Organic, 250 g

100% органски какао зрна познати како најздрав и најприроден лек во облик на чоколадо !!

Органските какао зрна не се термички обработени и како такви ги задржуваат сите нутритивни состјки во максимална количина. Прироно се богати со магнезиум, железо, цинк и влакна. Еден од најмоќните антиоксиданси во природата на кој се темелат сите чколадни производи.

Од витамините доминира витаминот Ц, кој е добро познат по своите антиоксидансни својства и влијание на имнуитето. Какао зрната користени во секојдневната исхрана нудат многу бенефити меѓу кои и подигнување на расположението, зголемувањето на нивото на сератонин и ублажување на симптомите на анксиозност. Ублажува ПМС, контролира апетит и нивото на шеќер во крвта. Подобрува циркулација, превентивно делува на создавањето на тромбови и го подобрува нивото на холестерол во крвта.

Грицкањето на какао зрната отпушта и ендорфин, природен опијат кој се наоѓа во нашиот организам и дава чувство на расположение и задоволство. Идеални како меѓуоброк или како дел од вашите оброци и слатки.

Карактеристики:

100 % органски производ
Снижува висок крвен притисок
Забрзува метаболизам
Подигнува расположение
Исклучителен антиоксиданс
Низок глихемиски индекс
Подигнува ниво на енергија
Подобрува расположение
Подобрува циркулација
Контролира апетит

Употреба:

Додадете една чајна лажица во оброци, смути или грицкајте во сирова форма.

Додатоците во исхрана не се замена за здрава и балансирана исхрана и активен начин на живот

Состојки: 100 % органски какао зрна (сирови).
Пакување:

250 g