Proseries Cashew Butter, Smooth, 350 g

Покрај тоа што е вкусно, носи многу здравствени придобивки!

Кога станува збор за здравствените придобивки од индиските ореви, можеме да наведеме многу. Иако има малку растителни влакна, индиските ореви се богати со витамини, минерали и антиоксиданти. Вклучуваат витамини Е, К и Б6, заедно со минерали како што се бакар, фосфор, цинк, магнезиум, железо и селен.

Дневната консумација на индиски ореви може да го подобри здравјето на срцето. Индиските оревите исто така може да доведат до намалување на крвниот притисок и лошиот холестерол. Индиските оревите содржат повеќе калиум од натриум, па затоа тие се идеална храна за луѓето кои имаат висок крвен притисок. Поради високата содржина на селен и други антиоксиданти, тие го намалуваат ризикот од карцином.

690 ден

Proseries Cashew Butter, Smooth, 350 g

Путер од ореви – неопходен дел од вашето мени!

Индиските ореви се богати со протеини и се одличен начин за задоволување на вашата дневна потреба. Индиските оревите се полни со добри масти. Дури 82% од овие масти се незаситени масни киселини, од кои 66% се моно незаситени. Значи, ова се многу здрави масти кои го намалуваат ризикот од разни срцеви заболувања.

Многу мала содржина на натриум / сол

Намалувањето на внесот на натриум придонесува за одржување на нормален крвен притисок

Извор на протеини

Протеините придонесуваат за зголемување и одржување на мускулната маса и одржување на нормални коски

Извор на диетални влакна

Нема додаден шеќер – содржи само шеќери кои природно се јавуваат 100% природен

Не е додадено палмово масло

Нема адитиви

Погоден за вегетаријанци

Употреба: Консумирајте помеѓу оброци или вежбање. Поделбата на маслото на површината е природен процес поради отсуство на адитиви – промешајте за да се врати кремаста конзистентност.

Состојки: 100% пржени индиски ореви

Информации за алергени: Содржи индиски ореви, може да содржи млеко, глутен, јајца, сезамови семки, школки и соја

Пакување:
350 g